Hogyan lehetne az idősek klubját jobbá tenni?
– Izgalmas megoldandó kérdések egy friss kutatás alapján
MI AZ IDŐSEK NAPPALI ELLÁTÁSA VAGY IDŐSEK KLUBJA PONTOSAN?
Az idősek klubja a saját otthonukban élő, idős koruk miatt szociális és mentális támogatásra szoruló, önmaguk ellátására részben képes személyek részére biztosít lehetőségeta napközbeni tartózkodásra,
társas kapcsolatokra, valamint
az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítésére, továbbá igény szerint megszervezi az ellátottak napközbeni étkeztetését.

MILYEN VÉLEMÉNYEKET ISMERHETÜNK MEG A KUTATÁSBÓL?
Az idősek klubja ellátás típust járta körül Vajda Kinga kutatása, amit régiós központokat vezető szakemberek körében végzett. Tanulmányában a vezetők véleményét foglalta össze, a nappali idősellátásban tapasztalt fejlesztési lehetőségekről.
MELYEK VOLTAK A SZOCIÁLIS SZAKEMBEREK FŐBB MEGÁLLAPíTÁSAI?
Az idős klubba való bejutás és hazajutás nehézségei miatt előfordult, hogy a régiós központokban a szolgáltatást nem vették igénybe olyan személyek, akik motiváltak lettek volna az ellátás iránt, illetve állapotuk is indokolta volna az abban való részvételt.
Elsősorban a fiatal idősek csoportja kapcsán merült fel több helyszínen, hogy az ún. fiatal és idősebb idősek igényei jól körülhatárolhatóan elválnak egymástól. Az egyik interjú alany szerint nagyon nagy a különbség az életkorban. “A klubtagok körülbelül 1/3-a 60-70 év közötti és szintén 1/3-a 80 feletti, a legidősebb klubtagunk 97 éves és az hogy olyan programokat szervezzünk, olyan mozgásprogramok legyenek, hogy abból az is jól érezze benne magát, aki most ment nyugdíjba és a 93 éves is, aki aktív és eljár hozzánk, jól érezze magát, mind a kettőjüknek tudjunk értéket biztosítani”.
Azok az ellátottak, akik nappali ellátást vesznek igénybe, kiszorulnak a házi segítségnyújtás lehetőségéből. „Attól, hogy egy ellátott el tud jönni a klubba (nappali ellátásba), vagy behozza a család vagy egy taxi, nem biztos, hogy ki tud takarítani vagy el tud menni a gyógyszereit kiváltani, esetleg bevásárolni és mégsem engedi a törvény”.
Országos szinten még mindig csekély számban működő demens nappali ellátó intézmények hiánya szintén megoldandó kérdés. A hét megkérdezett régiós központból három esetében működött a településen speciális demens nappali ellátás (Nyugat-Magyarország, Közép-Dunántúl, Észak-Alföld), azonban a befogadható ellátottak száma itt is alacsony volt, szükséges lesz a bővítés.
Az idősek számára biztosított szociális ellátásokról való gondolkodás rendkívül aktuális és nem csupán a társadalom idős tagjainak életét befolyásoló tényező – írja a tanulmány szerzője.
Forrás: Vajda Kinga: Az idősek nappali ellátásának nehézségei – Egy magyarországi régiós központokat vizsgáló kvalitatív adatfelvétel tapasztalatai (Esély Társadalom- és szocilpolitikai folyóirat 2021/3.)